Wirtualna rzeczywistość – jak wybrać odpowiednie gogle VR, polecane modele cz. 2

Zgodnie z obietnicą przygotowaliśmy dla Was kolejny artykuł poświęcony wirtualnej rzeczywistości, tym razem skupiający się na tym, jak wybrać odpowiednie gogle VR. Jeżeli nie czytaliście jeszcze pierwszej części, zachęcamy Was do zapoznania się z nią. 

W jaki sposób wybrać gogle VR?

Na rynku można znaleźć różne gogle VR. Mogą się one od siebie różnić ekranem, kątem widzenia, parametrami technicznymi, czy rodzajem urządzenia, które będzie przesyłać obraz do gogli. Przed dokonaniem wyboru należy zatem zastanowić się nad tymi aspektami, ustalić budżet i dopiero potem zdecydować, które będą odpowiednie.

Do komputera, konsoli czy smartfonu?

Szczególnie istotną kwestią jest wybór urządzenia generującego przesyłanie obrazu do gogli. Komputer, który byłby wykorzystywany w ten sposób, musi spełniać pewne wymogi. Jeżeli chcesz uniknąć lagów, które negatywnie wpłyną na wrażenia, musisz upewnić się, że Twój komputer posiada podzespoły oznaczone jako VR-Ready. Decydując się na gogle VR do konsoli musisz się liczyć z bardzo ograniczonym wyborem. Jedynymi goglami, które działają z konsolą są gogle PlayStation VR. Jeżeli już posiadasz konsolę firmy Sony oraz PlayStation Camerę opłaca się wybrać właśnie je. Oprócz tego istnieją również bezprzewodowe gogle VR AIO. Wyróżniają się tym, że działają bez żadnego dodatkowego urządzenia. Użytkownik może cieszyć się zatem większą swobodą, ale musi się liczyć, że są one mniej wydajne. Najtańszą opcją są gogle VR przeznaczone do użytkowania razem ze smartfonem, który jest źródłem generowanego obrazu. Pobierając odpowiednią aplikację w App Store lub Google Play Store, a następnie umieszczając smartfon w goglach, można cieszyć się wirtualną rzeczywistością. W tym przypadku istotne jest, aby smartfon posiadał trójosiowy akcelerometr i żyroskop, bez tego nie będzie on mógł korzystać z technologii VR. Przed wybraniem gogli VR należałoby sprawdzić jego kompatybilność ze swoim smartfonem. 

Ekran

Przy wyborze gogli VR zwróć również uwagę na rodzaj wyświetlacza. Od parametrów, będzie zależał komfort korzystania z tej technologii. Najlepiej aby wyświetlacz był AMOLED lub OLED, rozdzielczość wynosiła przynajmniej FHD. Lepsza rozdzielczość oznacza bowiem wyraźniejszy obraz. Najlepiej, aby przekątna ekranu i częstotliwość odświeżania wynosiła 90 lub 120 Hz. Częstotliwość odświeżania u większości gier wynosi 30 klatek na sekundę, minimalna częstotliwość odświeżania wynosić przynajmniej 60 klatek na sekundę. Im wyższe będą poszczególne parametry, tym lepsze wrażenia będzie można uzyskać. 

Stopnie swobody i kąt widzenia

Stopnie swobody wiążą się z czujnikami ruchu i oznaczają liczbę kierunków, w których można się obracać, bądź poruszać. Wraz z zaawansowaniem headsetu wzrasta liczba stopni swobody, które zostaną obsłużone. Starsze gogle VR są zazwyczaj bardziej ograniczone, ze względu na to, że obsługują trzy stopnie obejmujące tylko ruchy głowy (obracanie nią, kiwanie, przekręcanie). Nowsze gogle mają zazwyczaj sześć stopni, które pozwalają poruszać się do przodu, tyłu, na boki, podnosić się i kucać.

Kąt widzenia jest natomiast zakresem, który będzie można objąć wzrokiem. Im jest on szerszy, tym lepiej. 

Wygoda

Przy wyborze headsetu VR należy również zwrócić uwagę na to, czy jest on wygodny oraz wytrzymały. Najlepiej byłoby, gdyby posiadał amortyzujące gąbki, a także wentylację.

Czy do gogli VR trzeba mieć akcesoria?

Akcesoria nie są wymagane, ale mogą okazać się przydatne. Dzięki bezprzewodowym kontrolerom Bluetooth można obsługiwać gry, zmieniać ustawienia urządzenia np. zmieniając poziom głośności oraz przeprowadzać interakcje. Przed wybraniem kontrolerów trzeba się jednak upewnić czy dany model gogli VR będzie z nimi współpracował. 

Odrębną kategorią akcesoriów są akcesoria związane z łącznością, czyli adaptery z klipsami, kable, panele sterujące, które łączą gogle z PC. Istnieją nawet takie, które zwiększają zasięg i pole widzenia tzw. stacje bazowe.

Polecane gogle VR

Oculus Quest

Najbardziej zaawansowanymi samodzielnymi goglami VR są gogle Oculus Quest. Posiadają one OLED-owy wyświetlacz o rozdzielczości 3200 x 1440 px i odświeżanie 72 Hz. Obejmuje on pełen zasięg śledzenia Oculus Insight, a także posiada systemy zabezpieczające, dzięki którym zapamiętuje granice przestrzeni VR.

Oculus Rift S

Gogle Rift S są wyposażone w soczewki nowej generacji, dzięki którym gra jest jeszcze lepsza. Oprócz tego mają dwa kontrolery Touch, dzięki którym każdy ruch rąk jest przenoszony do świata wirtualnego. Pełny zasięg śledzenia sprawia, że można rozglądać się dookoła i robić uniki. Ciekawą funkcją jest również dźwięk pozycyjny, zwłaszcza przydatny w grach z elementami skradania się.

Sony PlayStation VR

Gogle PlayStation VR są kompatybilne z konsolą PlayStation 4 oraz PlayStation Pro. Charakteryzują się wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 1920 x 1080, trzema trybami odświeżania 90/120 Hz/120 Hz interpolowane z 60 Hz.

Zwracając uwagę na takie aspekty jak ekran, czy kąt widzenia możliwe jest samodzielne wybranie gogli VR. Im wyższe będą parametry gogli, tym lepsze będą doznania. Ze względu na wysoką cenę urządzenia, polecamy wypożyczyć sprzęt i przekonać się, czy ta forma rozrywki spełnia Wasze wymagania. Na pewno jest to urządzenie, które daje możliwość fizycznego wysiłku oraz ćwiczenia swojej zwinności i precyzji.

Wirtualna rzeczywistość – czym jest, kto może z niej korzystać i czy jest bezpieczna? cz. 1

Nowoczesność i postęp. To właśnie z tym kojarzona jest wirtualna rzeczywistość.  Technologia, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale też pomaga kształcić przyszłych pilotów czy studentów medycyny. Dzięki rosnącej dostępności cenowej cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych. Jak zatem działa i czy na pewno jest bezpieczna dla użytkowników?

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość (virtual reality, VR) jest stworzonym komputerowo trójwymiarowym obrazem, który zawiera wykreowaną przestrzeń, przedmioty oraz zdarzenia. Mogą one zawierać nie tylko elementy świata realnego, ale też świata fikcyjnego. Technologia VR ma za zadanie wywołać u użytkownika wrażenie realnych doznań wizualnych, dźwiękowych, a czasem również dotykowych, zapachowych, czy smakowych, również poprzez umożliwienie interakcji z rzeczywistością stworzoną komputerowo. 

Budowa okularów VR

Aby zaznać opisywanych doznań, potrzebne są specjalne okulary, gogle VR. Bardzo istotnym ich elementem jest ekran podzielony na dwie części lub dwa ekrany, na których wyświetlany jest podobny obraz, jednocześnie jednak jest on przesunięty. Związane jest to z tym, że obrazy w okularach mają za zadanie oszukiwać mózg użytkownika, podobnie jest ze specjalnie zakrzywionymi soczewkami, które sprawiają, że obraz jest odbierany jako trójwymiarowy. Okulary, bądź gogle VR mają również czujniki, takie jak magnetometry czy akcelerometry, dzięki którym do urządzenia trafia informacja o poruszeniu głową. W zależności od parametrów przystosowane są do komputerów, konsol do gier lub smartfonów. 

Jakie są zastosowania wirtualnej rzeczywistości?

Wirtualna rzeczywistość aktualnie znajduje zastosowanie w rozrywce, grach komputerowych, filmach lub serialach 360°, a nawet podczas niektórych szkoleń czy zajęć na uczelniach. 

Najdynamiczniej rozwija się rynek gier. Gracze korzystający z tej technologii mogą wejść w świat wirtualny i uzyskać wrażenie bycia jego częścią. Dzięki kontrolerom trzymanym w rękach mogą aktywnie uczestniczyć w grze i wpływać na przebieg zdarzeń. Zmiany nie ominęły również filmów i seriali – z krótkich produkcji stworzonych, w celu pokazania możliwości VR przekształciły się w produkcje fabularne. O dużym rozwoju technologii VR w tej kategorii może świadczyć również fakt, że na platformie YouTube można obejrzeć każdy film w trybie Cardboard. 

W przypadku szkoleń czy zajęć wirtualna rzeczywistość może pomóc zyskać doświadczenie, jednocześnie nie narażając uczestnika na niebezpieczeństwo lub w ogóle dać możliwość nauki. Dotyczy to zwłaszcza osób zdobywających doświadczenie medyczne lub jako piloci. 

Czy korzystanie z technologii VR jest bezpieczne?

Nowa technologia mimo dużej ciekawości wzbudza również poczucie niepewności związanej z bezpieczeństwem oraz zdrowiem użytkownika. Postępując według zaleceń i instrukcji, nie powinno wydarzyć się nic złego. 

Istotne jest znalezienie miejsca, które będzie zawierało jak najwięcej przestrzeni oraz zabranie wszystkich przedmiotów, urządzeń, które mogłyby spowodować upadek lub uderzenie się gracza. Zwłaszcza należy mieć na uwadze kable i meble. 

Dbając o komfort gry oraz zdrowie, użytkownik powinien robić 5 -10 minutowe przerwy po każdych 45 minutach gry. Na początku należy również zaczynać od krótszych rozgrywek. Niektóre osoby mogą doświadczać mdłości podczas grania lub oglądania filmów czy seriali VR. Jednak w wielu przypadkach mają szansę minąć po przystosowaniu się organizmu do nowej technologii.

Kto może korzystać z technologii VR?

W zależności od systemu podawany jest zalecany minimalny wiek gracza. Związane jest to głównie z tym, że u młodszych graczy oczy nadal się rozwijają i należy w tym przypadku wprowadzić ograniczenia czasowe. PlayStation VR jest przeznaczony dla użytkowników mających przynajmniej 12 lat, zaś Oculus Rift czy Gear VR zaleca korzystanie z tej technologii osobom, które mają ponad 13 lat a HTC Vive wcale nie określa wieku, ale jednocześnie nie zaleca korzystania z urządzenia małym dzieciom.

Nowa technologia może nieraz wywoływać wątpliwości lub obawy, jednak jak się okazuje, może być też źródłem pozytywnych doświadczeń. Pomaga rozwijać nie tylko nowe umiejętności, ale też daje możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Przestrzegając instrukcji obsługi i zaleceń można bezpiecznie z niej korzystać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnych modeli okularów VR to wyczekuj kolejnego artykułu, będzie on poświęcony właśnie temu zagadnieniu!

Dron – co to jest, jakie ma zastosowania i jakie są jego rodzaje?

Niegdyś drony były dostępne tylko dla wojsk, jednak wraz z upływem czasu dostrzeżono w nich również komercyjny potencjał. To sprawiło, że drony stały się dostępne dla każdego i zyskały dużą popularność. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co to jest dron, jakie ma zastosowania, kto może go używać to ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. 

Co to jest dron?

Dron to bezzałogowy statek powietrzny. Nie wymaga obecności załogi na pokładzie co sprawia, że jest wygodny i bezpieczny. Istnieją dwie możliwości lotu – tzw. lot autonomiczny, który polega na tym, że dron sam wykonuje trasę oraz sterowany zdalnie przez jego operatora. 

Jakie jest zastosowanie dronów?

Ze względu na możliwość korzystania z dronów przez osoby prywatne ich zastosowanie stale się zmienia. Od samego początku są używane w wojsku. Zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki nim piloci nie są narażeni na utratę życia lub zdrowia. Co więcej, są wygodne i mobilne. Drony są bowiem przystosowane do lądowania nawet w bardzo trudnych warunkach. Umożliwiają zatem dostarczenie paczek z żywnością oraz pomocą medyczną m.in. w obszarach dotkniętych klęską żywiołową. Co więcej, aktualnie są prowadzone prace nad dronami, które pełniłyby funkcję ratowników medycznych. Osoby dzwoniące na numer alarmowy mogłyby liczyć na szybszą pomoc. Drony omijałyby zakorkowane ulice, dostarczały sprzęt medyczny, a operator instruowałby osoby przebywające w pobliżu poszkodowanego, w jaki sposób go użyć. 

Drony są również wykorzystywane w branży filmowej i fotograficznej. Dają możliwość nagrania ujęć z innej perspektywy, z lotu ptaka. Jakość filmu, bądź zdjęć zależy jednak od rodzaju drona i jego możliwości technicznych. Ważna jest stabilizacja oraz wysoka rozdzielczość kamery. W przypadku kręcenia filmów trzeba zwrócić uwagę na czas pracy baterii, a także zasięg – im większy, tym dalej dron może się znaleźć od operatora.

Co więcej, w ostatnim czasie na popularności zyskały drony rekreacyjne, które wyróżniają się małym rozmiarem i służą głównie do zabawy, bądź trenowania zdolności manualnych.

Jakie są rodzaje dronów?

Drony można dzielić na wielowirnikowe, jednowirnikowe (śmigłowce) oraz stałopłatowe (samolotowe). 

Drony wielowirnikowe są wybierane przez amatorów, osoby interesujące się nimi hobbystycznie oraz profesjonalistów z branży filmowej i fotograficznej ze względu na mały rozmiar oraz niższą cenę. W zależności od budowy są wyposażone w cztery i więcej śmigieł. Do ich zalet należy duża stabilność, łatwość manewrowania oraz sterowania, a także możliwość unoszenia się w powietrzu bez ruchu, startowania i lądowania w pionie. Osoby, które nie oczekują od drona lotu dłuższego niż 30 minut, powinny być zadowolone z tego wyboru. 

Kolejnym rodzajem dronów są drony jednowirnikowe, które przypominają helikoptery, ze względu na duży wirnik w stylu śmigła helikoptera oraz mniejszy, pomagający ustabilizować urządzenie. Do ich zalet z pewnością należy solidna budowa i trwałość, unoszenie się w powietrzu bez ruchu, długi czas lotu oraz zdolność do uniesienia dużych przedmiotów. Wymagają jednak dużych umiejętności sterowania. Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z dronami może być odstraszająca również cena.

Drony stałopłatowe ze względu na swoje cechy są przeważnie wykorzystywane w wojsku. Przede wszystkim są w stanie wykonywać długie loty trwające nawet kilka lub kilkanaście godzin, oprócz tego są przystosowane do latania na dużych wysokościach oraz przenoszenia dużych, ciężkich przedmiotów. Zazwyczaj, aby korzystać z tego rodzaju dronów należy przejść szkolenie, bez niego start oraz lądowanie jest bardzo ciężkie również ze względu na to, że nie są w stanie unosić się w powietrzu i mogą latać tylko do przodu. Ze względu na ich specyfikę oraz możliwości ich cena jest wysoka.

Przed wybraniem konkretnego modelu warto zastanowić się jakie oczekiwania ma się względem drona oraz do czego będzie konkretnie służył. Ceny dobrych dronów zaczynają się już od 500 zł.  

Jakie funkcje posiadają?

Nawet najprostsze drony posiadają funkcje, które wspomagają pilotaż czy nagrywanie. Jedną z nich jest podgląd wideo w czasie rzeczywistym. Operator widzi na smartfonie lub specjalnym monitorze obraz, który jest przekazywany drogą radiową. Kolejną bardzo przydatną funkcją jest filmowanie z powietrza. Dzięki kamerze umieszczonej na dronie można robić zdjęcia lub nagrywać film. Istnieje również możliwość wcześniejszego zaplanowania trasy lotu, według współrzędnych GPS lub trasy stworzonej na ekranie smartfona. 

Ciekawą funkcją jest możliwość automatycznego powrotu drona do operatora lub miejsca, w którym wystartował bez konieczności nawigacji oraz funkcja podążania. Dron po zidentyfikowaniu osoby, która ma być filmowana, będzie się za nią przemieszczał i nagrywał pokonywaną przez nią trasę. 

Czy trzeba mieć licencję na drona?

Jeśli planujesz korzystać z dronów do celów rekreacyjnych bądź sportowych to nie musisz posiadać żadnego pozwolenia, czy licencji. Ważne jest natomiast przestrzeganie paru reguł, takich jak nie latanie nad samochodami, drogami, miastem, ludźmi lub w pobliżu lotnisk. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie sprzętu w ustronnym miejscu, na otwartej przestrzeni.

Dlaczego drony cieszą się tak dużą popularnością?

Popularność, jaką drony zyskały, w ostatnich latach jest przede wszystkim spowodowana tym, że są one dostępne dla każdego. Nawet osoby, które są amatorami i chcą tylko przetestować sprzęt mają taką możliwość, chociażby poprzez wypożyczenie go. Co więcej, dron może dostarczać dużo satysfakcji oraz być źródłem dodatkowego zarobku, nie tylko dzięki możliwości nagrywania filmów, czy robienia zdjęć, ale też udostępniania go innym za opłatą.

Sharing economy — pożycz zamiast kupować

Sharing economy. Czym jest ten trend? Dlaczego stał się tak popularny w erze nowych mediów? Co może dać konsumentom oraz środowisku?

Sharing economy (ekonomia współdzielenia, ekonomia współpracy) jest modelem ekonomicznym oraz zjawiskiem społecznym. Polega na dzieleniu się towarami bądź usługami, które są nieużywane w mniejszym lub większym stopniu, za darmo lub za określoną opłatą. 

Zapewne każdy z nas posiada przedmioty, których nie używa, używa tylko okazjonalnie lub nie wykorzystuje w pełni. Platformy takie jak Uber, BlaBlaCar czy Airbnb dają możliwość optymalizacji wykorzystania posiadanego przez siebie majątku. Sharing economy pozwala zatem zwiększyć efektywność wykorzystywania zasobów (zarówno materialnych, jak i niematerialnych) takich jak narzędzia, elektronika, sprzęt fotograficzny, umiejętności, a także przy okazji zarobić. Chęć do współpracy, pomagania i dzielenia się z innymi swoimi zasobami jest kluczowa.

Idea ekonomii współdzielenia

Mimo że sharing economy jest zjawiskiem stosunkowo młodym, ma swoje korzenie w przeszłości. Idea pożyczania oraz wypożyczania przedmiotów pośród rodziny, przyjaciół czy sąsiadów była przed rozwinięciem się handlu, usług oraz produkcji masowej czymś powszechnym. Obecnie dzięki wykorzystaniu nowych technologii ekonomia współdzielenia może przybierać nowe formy dzielenia się zasobami m.in. poprzez różnego rodzaju platformy, aplikacje oraz funkcjonować na większą niż wcześniej skalę. Konsumenci ze względu na świadomość plusów ekonomii współdzielenia oraz rosnące zaufanie społeczne wykazują zainteresowanie taką formą używania przedmiotów.

Jak wynika z raportu PwC “(Współ)dziel i rządź” z 2016 roku Polska jest trzecim najważniejszym rynkiem dla Ubera w Europie. Okazuje się, że Polacy są otwarci na innowacje oraz cenią wygodę. Wystarczy parę kliknięć w aplikacji i samochód pojawia się po paru minutach. Nie bez znaczenia jest również przystępność cenowa, a także nowa możliwość zarobku.

Trend wart miliardy dolarów

Dzięki nowym technologiom oraz rosnącej świadomości wpływu konsumpcjonistycznego stylu życia na naszą planetę sharing economy stale się rozrasta. Firmy dostrzegają potencjał tej części gospodarki i wiążą z nią swoje plany. Oczekuje się, że ekonomia współdzielenia do 2025 roku wzrośnie o ponad 335 miliardów dolarów.

Dużą rolę odgrywają również zmiany kulturowe. Milenialsi i pokolenie Z to ludzie, którzy są bardzo dobrze obeznani z internetem oraz mają świadomość możliwości, jakie daje. Ze względu na ich otwartość na nowości, to właśnie oni jako pierwsi korzystają z aplikacji bądź platform pozwalających na współdzielenie się. Ważniejszy jest dla nich dostęp do dóbr, które pozwolą im osiągnąć dany cel niż samo ich posiadanie. Na takiej zasadzie działa platforma do wypożyczania Rent and Lend, która oferuje dostęp do wielu różnych towarów takich jak np. drony, kamery, konsole do gier. Jeśli wiemy, że dany przedmiot będzie nam potrzebny bardzo rzadko można się zastanowić nad alternatywą dla kupowania. 

Czy sharing economy jest eko?

Jeżeli mamy do wyboru kupienie wiertarki, której użyjemy parę razy w roku a wypożyczenie jej, odpowiedź jest prosta. Musimy pamiętać, że im więcej konsumentów wybierze drugą opcję, tym większy wpływ będzie miało to zjawisko na zmniejszenie globalnego popytu na towary. Intensywniejsze wykorzystywanie zasobów pozwala ograniczyć kupowanie nowych przedmiotów, a jak wiadomo konsumpcjonizm, czyli polegająca na nieuzasadnionym przez rzeczywiste potrzeby człowieka zdobywaniu dóbr materialnych i usług jest aktualnie jednym z większych problemów XXI wieku. Oprócz ciągłej wewnętrznej potrzeby nabywania nowych produktów i uzależniania się konsumpcjonizm wpływa negatywnie na planetę. Nadmierna produkcja towarów jest bezpośrednią przyczyną degradacji środowiska naturalnego ze względu na ślad węglowy czy odpady produkcyjne. Małe kroki (ang. baby steps) mają znaczenie, nawet jeżeli początkowo może się wydawać, że pojedyncze osoby nie są w stanie wpłynąć na planetę. W rzeczywistości możesz zainspirować innych do wypożyczania swoich przedmiotów i pożyczania od innych tych, których się nie ma. Przekonane do tego nawet dwie lub trzy osoby mogą wpłynąć na kolejne i kolejne.

Nawet jeżeli wcześniej nie myślałeś/-aś nad pożyczeniem lub udostępnieniem przedmiotów, których prawie nie używasz, może po tym artykule zmienisz zdanie. Choćby po to, aby samemu przekonać się jak w praktyce działa sharing economy.

Rent and Lend, czyli jak wspólny wolontariat, odpowiadanie na potrzeby i hektolitry kawy przyczyniły się do powstania polskiej platformy sharing economy

Chyba każdy z nas pracujący w korporacji przeżywał w swoim życiu frustrację związaną z tą pracą. Czujemy, że nie wykorzystujemy w pełni swojego potencjału i przede wszystkim nie robimy czegoś co uznalibyśmy za wartościowe. Zwykle nie planujemy nic szczególnego z tym zrobić, jednak założycieli Rent and Lend zainspirowało to do założenia biznesu, który ma zrewolucjonizować to jak postrzegamy użytkowanie przedmiotów i ograniczyć konsumpcjonizm, odchodzący już i tak od dłuższego czasu do lamusa. 

Początkowo ideą platformy było trafienie do organizacji pozarządowych takich jak Amnesty International, gdzie poznali się pierwsi członkowie zespołu. To właśnie potencjał w NGOsach dostrzegli założyciele. Pragnęli, by miały one dostęp do często drogiego, profesjonalnego sprzętu. Mimo, że z biegiem czasu odbiorcami Rent and Lend zostali użytkownicy prywatni i firmowi z całej Polski to prospołeczny charakter od samego początku przyświecał wizji platformy. Strona szybko zyskała zainteresowanie ludzi chcących przyczynić się do jej sukcesu. 

Współzałożyciel platformy Rent and Lend- Leszek Szklarczyk jako świeżo upieczony student spędził miesiące na analizie rynku, konkurencji i modeli biznesowych. Rzetelna praca pozwoliła poznać potrzeby i wprowadzić funkcjonalności, które nie tylko ułatwiały i przyspieszały proces wynajmu przedmiotów, ale też wprowadzały innowacje jakich brakowało na polskim rynku. Początkowo platforma była prowadzona w formie zamkniętej bety, udostępnionej wybranym użytkownikom, pozwoliło to zebrać pierwsze dane na żywym organiźmie i nawiązać dialog dotyczący ulepszeń.

Feedback użytkowników wprowadził zmiany w działaniu platformy, gdzie wynajem początkowo sprowadzał się do jednego kliknięcia. Uniemożliwiało to jednak użytkownikom specyfikacje i wybór przedmiotu idealnie dobranego do potrzeby. Obecnie Rent and Lend nawiązując współpracę z wypożyczalniami stacjonarnymi zapewnia odbiorcom szeroki wybór, nie tylko pod względem kategorii, modelu, marki i lokalizacji, ale też ceny, dzięki czemu stanowi to pewnego rodzaju wyszukiwarkę, zebranych w jednym miejscu ofert. 

W przyszłości platformę czekają nowe funkcjonalności, udoskonalenia i stały dialog z użytkownikami. Bo właśnie brak komercyjnego spojrzenia i skupienie się na aspekcie społecznym stanowią dla założycieli największą wartość.