Wirtualna rzeczywistość – jak wybrać odpowiednie gogle VR, polecane modele cz. 2

Zgodnie z obietnicą przygotowaliśmy dla Was kolejny artykuł poświęcony wirtualnej rzeczywistości, tym razem skupiający się na tym, jak wybrać odpowiednie gogle VR. Jeżeli nie czytaliście jeszcze pierwszej części, zachęcamy Was do zapoznania się z nią. 

W jaki sposób wybrać gogle VR?

Na rynku można znaleźć różne gogle VR. Mogą się one od siebie różnić ekranem, kątem widzenia, parametrami technicznymi, czy rodzajem urządzenia, które będzie przesyłać obraz do gogli. Przed dokonaniem wyboru należy zatem zastanowić się nad tymi aspektami, ustalić budżet i dopiero potem zdecydować, które będą odpowiednie.

Do komputera, konsoli czy smartfonu?

Szczególnie istotną kwestią jest wybór urządzenia generującego przesyłanie obrazu do gogli. Komputer, który byłby wykorzystywany w ten sposób, musi spełniać pewne wymogi. Jeżeli chcesz uniknąć lagów, które negatywnie wpłyną na wrażenia, musisz upewnić się, że Twój komputer posiada podzespoły oznaczone jako VR-Ready. Decydując się na gogle VR do konsoli musisz się liczyć z bardzo ograniczonym wyborem. Jedynymi goglami, które działają z konsolą są gogle PlayStation VR. Jeżeli już posiadasz konsolę firmy Sony oraz PlayStation Camerę opłaca się wybrać właśnie je. Oprócz tego istnieją również bezprzewodowe gogle VR AIO. Wyróżniają się tym, że działają bez żadnego dodatkowego urządzenia. Użytkownik może cieszyć się zatem większą swobodą, ale musi się liczyć, że są one mniej wydajne. Najtańszą opcją są gogle VR przeznaczone do użytkowania razem ze smartfonem, który jest źródłem generowanego obrazu. Pobierając odpowiednią aplikację w App Store lub Google Play Store, a następnie umieszczając smartfon w goglach, można cieszyć się wirtualną rzeczywistością. W tym przypadku istotne jest, aby smartfon posiadał trójosiowy akcelerometr i żyroskop, bez tego nie będzie on mógł korzystać z technologii VR. Przed wybraniem gogli VR należałoby sprawdzić jego kompatybilność ze swoim smartfonem. 

Ekran

Przy wyborze gogli VR zwróć również uwagę na rodzaj wyświetlacza. Od parametrów, będzie zależał komfort korzystania z tej technologii. Najlepiej aby wyświetlacz był AMOLED lub OLED, rozdzielczość wynosiła przynajmniej FHD. Lepsza rozdzielczość oznacza bowiem wyraźniejszy obraz. Najlepiej, aby przekątna ekranu i częstotliwość odświeżania wynosiła 90 lub 120 Hz. Częstotliwość odświeżania u większości gier wynosi 30 klatek na sekundę, minimalna częstotliwość odświeżania wynosić przynajmniej 60 klatek na sekundę. Im wyższe będą poszczególne parametry, tym lepsze wrażenia będzie można uzyskać. 

Stopnie swobody i kąt widzenia

Stopnie swobody wiążą się z czujnikami ruchu i oznaczają liczbę kierunków, w których można się obracać, bądź poruszać. Wraz z zaawansowaniem headsetu wzrasta liczba stopni swobody, które zostaną obsłużone. Starsze gogle VR są zazwyczaj bardziej ograniczone, ze względu na to, że obsługują trzy stopnie obejmujące tylko ruchy głowy (obracanie nią, kiwanie, przekręcanie). Nowsze gogle mają zazwyczaj sześć stopni, które pozwalają poruszać się do przodu, tyłu, na boki, podnosić się i kucać.

Kąt widzenia jest natomiast zakresem, który będzie można objąć wzrokiem. Im jest on szerszy, tym lepiej. 

Wygoda

Przy wyborze headsetu VR należy również zwrócić uwagę na to, czy jest on wygodny oraz wytrzymały. Najlepiej byłoby, gdyby posiadał amortyzujące gąbki, a także wentylację.

Czy do gogli VR trzeba mieć akcesoria?

Akcesoria nie są wymagane, ale mogą okazać się przydatne. Dzięki bezprzewodowym kontrolerom Bluetooth można obsługiwać gry, zmieniać ustawienia urządzenia np. zmieniając poziom głośności oraz przeprowadzać interakcje. Przed wybraniem kontrolerów trzeba się jednak upewnić czy dany model gogli VR będzie z nimi współpracował. 

Odrębną kategorią akcesoriów są akcesoria związane z łącznością, czyli adaptery z klipsami, kable, panele sterujące, które łączą gogle z PC. Istnieją nawet takie, które zwiększają zasięg i pole widzenia tzw. stacje bazowe.

Polecane gogle VR

Oculus Quest

Najbardziej zaawansowanymi samodzielnymi goglami VR są gogle Oculus Quest. Posiadają one OLED-owy wyświetlacz o rozdzielczości 3200 x 1440 px i odświeżanie 72 Hz. Obejmuje on pełen zasięg śledzenia Oculus Insight, a także posiada systemy zabezpieczające, dzięki którym zapamiętuje granice przestrzeni VR.

Oculus Rift S

Gogle Rift S są wyposażone w soczewki nowej generacji, dzięki którym gra jest jeszcze lepsza. Oprócz tego mają dwa kontrolery Touch, dzięki którym każdy ruch rąk jest przenoszony do świata wirtualnego. Pełny zasięg śledzenia sprawia, że można rozglądać się dookoła i robić uniki. Ciekawą funkcją jest również dźwięk pozycyjny, zwłaszcza przydatny w grach z elementami skradania się.

Sony PlayStation VR

Gogle PlayStation VR są kompatybilne z konsolą PlayStation 4 oraz PlayStation Pro. Charakteryzują się wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 1920 x 1080, trzema trybami odświeżania 90/120 Hz/120 Hz interpolowane z 60 Hz.

Zwracając uwagę na takie aspekty jak ekran, czy kąt widzenia możliwe jest samodzielne wybranie gogli VR. Im wyższe będą parametry gogli, tym lepsze będą doznania. Ze względu na wysoką cenę urządzenia, polecamy wypożyczyć sprzęt i przekonać się, czy ta forma rozrywki spełnia Wasze wymagania. Na pewno jest to urządzenie, które daje możliwość fizycznego wysiłku oraz ćwiczenia swojej zwinności i precyzji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: