Wirtualna rzeczywistość – czym jest, kto może z niej korzystać i czy jest bezpieczna? cz. 1

Nowoczesność i postęp. To właśnie z tym kojarzona jest wirtualna rzeczywistość.  Technologia, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale też pomaga kształcić przyszłych pilotów czy studentów medycyny. Dzięki rosnącej dostępności cenowej cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych. Jak zatem działa i czy na pewno jest bezpieczna dla użytkowników?

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość (virtual reality, VR) jest stworzonym komputerowo trójwymiarowym obrazem, który zawiera wykreowaną przestrzeń, przedmioty oraz zdarzenia. Mogą one zawierać nie tylko elementy świata realnego, ale też świata fikcyjnego. Technologia VR ma za zadanie wywołać u użytkownika wrażenie realnych doznań wizualnych, dźwiękowych, a czasem również dotykowych, zapachowych, czy smakowych, również poprzez umożliwienie interakcji z rzeczywistością stworzoną komputerowo. 

Budowa okularów VR

Aby zaznać opisywanych doznań, potrzebne są specjalne okulary, gogle VR. Bardzo istotnym ich elementem jest ekran podzielony na dwie części lub dwa ekrany, na których wyświetlany jest podobny obraz, jednocześnie jednak jest on przesunięty. Związane jest to z tym, że obrazy w okularach mają za zadanie oszukiwać mózg użytkownika, podobnie jest ze specjalnie zakrzywionymi soczewkami, które sprawiają, że obraz jest odbierany jako trójwymiarowy. Okulary, bądź gogle VR mają również czujniki, takie jak magnetometry czy akcelerometry, dzięki którym do urządzenia trafia informacja o poruszeniu głową. W zależności od parametrów przystosowane są do komputerów, konsol do gier lub smartfonów. 

Jakie są zastosowania wirtualnej rzeczywistości?

Wirtualna rzeczywistość aktualnie znajduje zastosowanie w rozrywce, grach komputerowych, filmach lub serialach 360°, a nawet podczas niektórych szkoleń czy zajęć na uczelniach. 

Najdynamiczniej rozwija się rynek gier. Gracze korzystający z tej technologii mogą wejść w świat wirtualny i uzyskać wrażenie bycia jego częścią. Dzięki kontrolerom trzymanym w rękach mogą aktywnie uczestniczyć w grze i wpływać na przebieg zdarzeń. Zmiany nie ominęły również filmów i seriali – z krótkich produkcji stworzonych, w celu pokazania możliwości VR przekształciły się w produkcje fabularne. O dużym rozwoju technologii VR w tej kategorii może świadczyć również fakt, że na platformie YouTube można obejrzeć każdy film w trybie Cardboard. 

W przypadku szkoleń czy zajęć wirtualna rzeczywistość może pomóc zyskać doświadczenie, jednocześnie nie narażając uczestnika na niebezpieczeństwo lub w ogóle dać możliwość nauki. Dotyczy to zwłaszcza osób zdobywających doświadczenie medyczne lub jako piloci. 

Czy korzystanie z technologii VR jest bezpieczne?

Nowa technologia mimo dużej ciekawości wzbudza również poczucie niepewności związanej z bezpieczeństwem oraz zdrowiem użytkownika. Postępując według zaleceń i instrukcji, nie powinno wydarzyć się nic złego. 

Istotne jest znalezienie miejsca, które będzie zawierało jak najwięcej przestrzeni oraz zabranie wszystkich przedmiotów, urządzeń, które mogłyby spowodować upadek lub uderzenie się gracza. Zwłaszcza należy mieć na uwadze kable i meble. 

Dbając o komfort gry oraz zdrowie, użytkownik powinien robić 5 -10 minutowe przerwy po każdych 45 minutach gry. Na początku należy również zaczynać od krótszych rozgrywek. Niektóre osoby mogą doświadczać mdłości podczas grania lub oglądania filmów czy seriali VR. Jednak w wielu przypadkach mają szansę minąć po przystosowaniu się organizmu do nowej technologii.

Kto może korzystać z technologii VR?

W zależności od systemu podawany jest zalecany minimalny wiek gracza. Związane jest to głównie z tym, że u młodszych graczy oczy nadal się rozwijają i należy w tym przypadku wprowadzić ograniczenia czasowe. PlayStation VR jest przeznaczony dla użytkowników mających przynajmniej 12 lat, zaś Oculus Rift czy Gear VR zaleca korzystanie z tej technologii osobom, które mają ponad 13 lat a HTC Vive wcale nie określa wieku, ale jednocześnie nie zaleca korzystania z urządzenia małym dzieciom.

Nowa technologia może nieraz wywoływać wątpliwości lub obawy, jednak jak się okazuje, może być też źródłem pozytywnych doświadczeń. Pomaga rozwijać nie tylko nowe umiejętności, ale też daje możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Przestrzegając instrukcji obsługi i zaleceń można bezpiecznie z niej korzystać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnych modeli okularów VR to wyczekuj kolejnego artykułu, będzie on poświęcony właśnie temu zagadnieniu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: