Dron – co to jest, jakie ma zastosowania i jakie są jego rodzaje?

Niegdyś drony były dostępne tylko dla wojsk, jednak wraz z upływem czasu dostrzeżono w nich również komercyjny potencjał. To sprawiło, że drony stały się dostępne dla każdego i zyskały dużą popularność. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co to jest dron, jakie ma zastosowania, kto może go używać to ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. 

Co to jest dron?

Dron to bezzałogowy statek powietrzny. Nie wymaga obecności załogi na pokładzie co sprawia, że jest wygodny i bezpieczny. Istnieją dwie możliwości lotu – tzw. lot autonomiczny, który polega na tym, że dron sam wykonuje trasę oraz sterowany zdalnie przez jego operatora. 

Jakie jest zastosowanie dronów?

Ze względu na możliwość korzystania z dronów przez osoby prywatne ich zastosowanie stale się zmienia. Od samego początku są używane w wojsku. Zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki nim piloci nie są narażeni na utratę życia lub zdrowia. Co więcej, są wygodne i mobilne. Drony są bowiem przystosowane do lądowania nawet w bardzo trudnych warunkach. Umożliwiają zatem dostarczenie paczek z żywnością oraz pomocą medyczną m.in. w obszarach dotkniętych klęską żywiołową. Co więcej, aktualnie są prowadzone prace nad dronami, które pełniłyby funkcję ratowników medycznych. Osoby dzwoniące na numer alarmowy mogłyby liczyć na szybszą pomoc. Drony omijałyby zakorkowane ulice, dostarczały sprzęt medyczny, a operator instruowałby osoby przebywające w pobliżu poszkodowanego, w jaki sposób go użyć. 

Drony są również wykorzystywane w branży filmowej i fotograficznej. Dają możliwość nagrania ujęć z innej perspektywy, z lotu ptaka. Jakość filmu, bądź zdjęć zależy jednak od rodzaju drona i jego możliwości technicznych. Ważna jest stabilizacja oraz wysoka rozdzielczość kamery. W przypadku kręcenia filmów trzeba zwrócić uwagę na czas pracy baterii, a także zasięg – im większy, tym dalej dron może się znaleźć od operatora.

Co więcej, w ostatnim czasie na popularności zyskały drony rekreacyjne, które wyróżniają się małym rozmiarem i służą głównie do zabawy, bądź trenowania zdolności manualnych.

Jakie są rodzaje dronów?

Drony można dzielić na wielowirnikowe, jednowirnikowe (śmigłowce) oraz stałopłatowe (samolotowe). 

Drony wielowirnikowe są wybierane przez amatorów, osoby interesujące się nimi hobbystycznie oraz profesjonalistów z branży filmowej i fotograficznej ze względu na mały rozmiar oraz niższą cenę. W zależności od budowy są wyposażone w cztery i więcej śmigieł. Do ich zalet należy duża stabilność, łatwość manewrowania oraz sterowania, a także możliwość unoszenia się w powietrzu bez ruchu, startowania i lądowania w pionie. Osoby, które nie oczekują od drona lotu dłuższego niż 30 minut, powinny być zadowolone z tego wyboru. 

Kolejnym rodzajem dronów są drony jednowirnikowe, które przypominają helikoptery, ze względu na duży wirnik w stylu śmigła helikoptera oraz mniejszy, pomagający ustabilizować urządzenie. Do ich zalet z pewnością należy solidna budowa i trwałość, unoszenie się w powietrzu bez ruchu, długi czas lotu oraz zdolność do uniesienia dużych przedmiotów. Wymagają jednak dużych umiejętności sterowania. Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z dronami może być odstraszająca również cena.

Drony stałopłatowe ze względu na swoje cechy są przeważnie wykorzystywane w wojsku. Przede wszystkim są w stanie wykonywać długie loty trwające nawet kilka lub kilkanaście godzin, oprócz tego są przystosowane do latania na dużych wysokościach oraz przenoszenia dużych, ciężkich przedmiotów. Zazwyczaj, aby korzystać z tego rodzaju dronów należy przejść szkolenie, bez niego start oraz lądowanie jest bardzo ciężkie również ze względu na to, że nie są w stanie unosić się w powietrzu i mogą latać tylko do przodu. Ze względu na ich specyfikę oraz możliwości ich cena jest wysoka.

Przed wybraniem konkretnego modelu warto zastanowić się jakie oczekiwania ma się względem drona oraz do czego będzie konkretnie służył. Ceny dobrych dronów zaczynają się już od 500 zł.  

Jakie funkcje posiadają?

Nawet najprostsze drony posiadają funkcje, które wspomagają pilotaż czy nagrywanie. Jedną z nich jest podgląd wideo w czasie rzeczywistym. Operator widzi na smartfonie lub specjalnym monitorze obraz, który jest przekazywany drogą radiową. Kolejną bardzo przydatną funkcją jest filmowanie z powietrza. Dzięki kamerze umieszczonej na dronie można robić zdjęcia lub nagrywać film. Istnieje również możliwość wcześniejszego zaplanowania trasy lotu, według współrzędnych GPS lub trasy stworzonej na ekranie smartfona. 

Ciekawą funkcją jest możliwość automatycznego powrotu drona do operatora lub miejsca, w którym wystartował bez konieczności nawigacji oraz funkcja podążania. Dron po zidentyfikowaniu osoby, która ma być filmowana, będzie się za nią przemieszczał i nagrywał pokonywaną przez nią trasę. 

Czy trzeba mieć licencję na drona?

Jeśli planujesz korzystać z dronów do celów rekreacyjnych bądź sportowych to nie musisz posiadać żadnego pozwolenia, czy licencji. Ważne jest natomiast przestrzeganie paru reguł, takich jak nie latanie nad samochodami, drogami, miastem, ludźmi lub w pobliżu lotnisk. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie sprzętu w ustronnym miejscu, na otwartej przestrzeni.

Dlaczego drony cieszą się tak dużą popularnością?

Popularność, jaką drony zyskały, w ostatnich latach jest przede wszystkim spowodowana tym, że są one dostępne dla każdego. Nawet osoby, które są amatorami i chcą tylko przetestować sprzęt mają taką możliwość, chociażby poprzez wypożyczenie go. Co więcej, dron może dostarczać dużo satysfakcji oraz być źródłem dodatkowego zarobku, nie tylko dzięki możliwości nagrywania filmów, czy robienia zdjęć, ale też udostępniania go innym za opłatą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: